Oscarfeest voor The Shape of Water

De Academy Awards zijn Latijns-Amerikaans dit jaar, met Mexicaan Guillermo del Toro die met 'The Shape of Water' zijn favorietenrol heeft waargemaakt en met de eerste erkenning ooit voor een Chileense film.

De 90ste Academy Awards waren een vrij open prijzenslag. Gouden Leeuwwinnaar in Venetië The Shape of Water wist vier van zijn dertien nominaties binnen te halen, waaronder die voor Beste Film en Beste Regie. Andere favoriet Three Billboards Outside Ebbing, Missouri deelde niet in de prijzen voor Beste Film of Beste Regie, maar verzilverde twee nominaties in de acteurscategorieën, met Frances McDormand (Beste Actrice) en Sam Rockwell (Beste Mannelijke Bijrol). Christopher Nolans Dunkirk won drie prijzen in technische categorieën.

Twee veteranen haalden voor de eerste keer in hun carrière een Oscar op: Gary Oldman won Beste Acteur voor zijn rol als Winston Churchill in Darkest Hour en DoP Roger Deakins kreeg - na veertien nominaties - voor de eerste maal de prijs voor Beste Cinematografie (Blade Runner 2049).

Andere opvallende prijzen zijn Beste Originele Scenario voor horrorsatire Get Out (Jordan Peele), lange tijd beschouwd als een (heel verre) outsider voor Beste Film, de prijs voor Beste Bewerkte Scenario (van James Ivory) voor Call Me by Your Name en Beste Niet-Engelstalige film Una mujer fantástica van de Chileense filmmaker Sebastián Lelio.

Frances McDormand vroeg tijdens haar speech dan wel dat de vrouwen in de zaal zouden opstaan, zodat mannen al dat talent zouden kunnen zien, daarnaast waren er weinig ronkende statements te bespeuren tijdens de Oscaruitreiking na het #MeToo-jaar. Wel werd achteraf opgemerkt dat er ditmaal opnieuw weinig vrouwen tot Oscarwinnaars werden bekroond. Zo keert Lady Bird van Greta Gerwig zonder prijzen terug van het gala.

Beste Film: The Shape of Water
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Beste Acteur: Gary Oldman in Darkest Hour
Timothée Chalamet in Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis in Phantom Thread
Daniel Kaluuya in Get Out
Denzel Washington in Roman J. Israel, Esq.

Beste Actrice: Frances McDormand in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Sally Hawkins in The Shape of Water
Margot Robbie in I, Tonya
Saoirse Ronan in Lady Bird
Meryl Streep in The Post

Beste Mannelijke Bijrol: Sam Rockwell in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe in The Florida Project
Woody Harrelson in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins in The Shape of Water
Christopher Plummer in All the Money in the World

Beste Vrouwelijke Bijrol: Allison Janney in I, Tonya
Mary J. Blige in Mudbound
Lesley Manville in Phantom Thread
Laurie Metcalf in Lady Bird
Octavia Spencer in The Shape of Water

Beste Regie: Guillermo del Toro voor The Shape of Water
Dunkirk, Christopher Nolan
Get Out, Jordan Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
Phantom Thread, Paul Thomas Anderson

Beste Animatiefilm: Coco, Lee Unkrich & Darla K. Anderson
The Boss Baby, Tom McGrath & Ramsey Ann Naito
The Breadwinner, Nora Twomey & Anthony Leo
Ferdinand, Carlos Saldanha
Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart & Hugh Welchman

Beste Korte Animatie: Dear Basketball, Glen Keane & Kobe Bryant
Garden Party, Victor Caire & Gabriel Grapperon
Lou, Dave Mullins & Dana Murray
Negative Space, Max Porter & Ru Kuwahata
Revolting Rhymes, Jakob Schuh & Jan Lachauer

Beste Bewerkte Scenario: Call Me by Your Name, James Ivory
The Disaster Artist, Scott Neustadter & Michael H. Weber
Logan, Scott Frank, James Mangold & Michael Green
Molly’s Game, Aaron Sorkin
Mudbound, Virgil Williams & Dee Rees

Beste Originele Scenario: Get Out, Jordan Peele
The Big Sick, Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
Lady Bird, Greta Gerwig
The Shape of Water, Guillermo del Toro & Vanessa Taylor
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

Beste Fotografie: Blade Runner 2049, Roger Deakins
Darkest Hour, Bruno Delbonnel
Dunkirk, Hoyte van Hoytema
Mudbound, Rachel Morrison
The Shape of Water, Dan Laustsen

Beste Documentaire: Icarus, Bryan Fogel & Dan Cogan
Abacus: Small Enough to Jail, Steve James, Mark Mitten & Julie Goldman
Visages Villages, JR, Agnès Varda & Rosalie Varda
Last Men in Aleppo, Feras Fayyad, Kareem Abeed & Soren Steen Jepersen
Strong Island, Yance Ford & Joslyn Barnes

Beste Korte Documentaire: Heaven is a Traffic Jam on the 405, Frank Stiefel
Edith+Eddie, Laura Checkoway & Thomas Lee Wright
Heroin(e), Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
Knife Skills, Thomas Lennon
Traffic Stop, Kate Davis, David Heilbroner

Beste Kortfilm: The Silent Child, Chris Overton & Rachel Shenton
DeKalb Elementary, Reed Van Dyk
The Eleven O’Clock, Derin Seale, Josh Lawson
My Nephew Emmett, Kevin Wilson, Jr.
Watu Wote/All of Us, Katja Benrath, Tobias Rosen

Beste Niet-Engelstalige Film: Una mujer fantástica, Sebastián Lelio (Chili)
The Insult, Ziad Doueiri (Libanon)
Loveless, Andrej Zvjagintsev (Rusland)
On Body and Soul, Ildikó Enyedi (Hongarije)
The Square, Ruben Östlund (Zweden) (lees hier het interview met Ruben Östlund)

Beste Montage: Dunkirk, Lee Smith
Baby Driver, Jonathan Amos, Paul Machliss
I, Tonya, Tatiana S. Riegel
The Shape of Water, Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Jon Gregory

Beste Originele Soundtrack: The Shape of Water, Alexandre Desplat
Dunkirk, Hans Zimmer
Phantom Thread, Jonny Greenwood
Star Wars: The Last Jedi, John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell

Beste Originele Song: 'Remember Me' (Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez) uit Coco
'Mighty River' (Mary J. Blige) uit Mudbound
'Mystery of Love' (Sufjan Stevens) uit Call Me by Your Name
'Stand Up for Something' (Diane Warren & Common) uit Marshall
'This Is Me' (Benj Pasek & Justin Paul) uit The Greatest Showman

Beste Geluidsmontage: Dunkirk, Alex Gibson & Richard King
Baby Driver, Julian Slater
Blade Runner 2049, Mark Mangini & Theo Green
The Shape of Water, Nathan Robitaille & Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi, Ren Klyce & Matthew Wood

Beste Geluidsmix: Dunkirk, Mark Weingarten, Gregg Landaker & Gary A. Rizzo
Baby Driver, Mary H. Ellis, Julian Slater & Tim Cavagin
Blade Runner 2049, Mac Ruth, Ron Bartlett & Doug Hephill
The Shape of Water, Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
Star Wars: The Last Jedi, Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker & Michael Semanick

Beste Productiedesign: The Shape of Water, Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin & Shane Vieau
Beauty and the Beast, Sarah Greenwood & Katie Spencer
Blade Runner 2049, Dennis Gassner & Alessandra Querzola
Darkest Hour, Sarah Greenwood & Katie Spencer
Dunkirk, Nathan Crowley & Gary Fettis

Beste Visuele Effecten: Blade Runner 2049, John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover & Gerd Nefzer
Guardians of the Galaxy Vol. 2, Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner & Dan Sudick
Kong: Skull Island, Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza & Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi, Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould & Neal Scanlan
War for the Planet of the Apes, Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett & Joel Whist

Beste Make-up en Haarstyling: Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski & Lucy Sibbick
Victoria and Abdul, Daniel Phillips & Lou Sheppard
Wonder, Arjen Tuiten

Beste Kostuumontwerp: Phantom Thread, Mark Bridges
Beauty and the Beast, Jacqueline Durran
Darkest Hour, Jacqueline Durran
The Shape of Water, Luis Sequeira
Victoria and Abdul, Consolata Boyle

Beeld: The Shape of Water

Geschreven door FILMMAGIE
 
onomatopee