Oscarnominaties op een rijtje

De Oscars zelf worden pas op zondag 2 maart e.k. (maandagmorgen 3 maart Belgische tijd) in Hollywood uitgereikt , inmiddels de 86ste editie al. Voor de Vlaamse film is het heuglijke nieuws dat, na Daens (1992), Iedereen Beroemd! (2000) en Rundskop (2011), nu ook de internationaal veel gelauwerde The Broken Circle Breakdown op de nominatielijst prijkt, zij het wel dat enig chauvinisme snel in de kiem gesmoord kan worden. Met films zoals Jagten (Denemarken) en vooral van La grande bellezza (Italië) in dezelfde categorie van de buitenlandse (i.e. niet-Engelstalige) film en met The Missing Picture als aartsgevaarlijke outsider, zijn de kansen op goud vrij klein, maar de nominatie op zich is voor de Belgische film al een meer dan eervol. Made it, ma! Top of the world! zoals James Cagney het uitschreeuwde in White Heat (1949).

De koplopers dit jaar in de race naar de Oscars zijn Gravity en de dramatische oplichterskomedie American Hustle (foto) met elk 10 nominaties, op de voet gevolgd door 12 Years a Slave (over de slavernij in Amerika) met 9 stuks. Deze films zijn ook vermeld in de categorieën beste film en beste regisseur. Captain Phillips, Dallas Buyers Club en Nebraska scoren elk met 6 nominaties, terwijl The Wolf of Wall Street van Martin Scorsese sterk uit de verf komt; ofschoon ‘slechts’ vijf nominaties, scoort hij uitsluitend in topcategorieën (net zoals Nebraska overigens). Niet te onderschatten: potentiële kanshebbers met slechts enkele nominaties zoals Blue Jasmine en August: Osage County die bij de actrices, zowel in hoofd- als bijrollen, voor de verrassing kunnen (zullen?) zorgen.

Wanneer men de nominaties van beide topkandidaten overloopt, heeft American Hustle de beste papieren met heel uitzonderlijk nominaties in de 4 acteurscategorieën, terwijl Gravity in zijn nominatielijst veeleer een uitgebreide technische fiche biedt. De film bracht dan ook slechts twee acteurs in beeld; de accenten tussen beide films lagen dermate uit elkaar dat vergelijkingen of parallellen zo goed als onmogelijk zijn.

De categorie van beste film telt dit jaar 9 kanshebbers; dat aantal kan variëren van 5 tot en met 10, afhankelijk van het stemgedrag van de leden van de Academy of Motion Picture, Arts and Science, het instituut dat de Oscaruitreiking sinds 1929 organiseert. In tegenstelling tot vorig jaar, toen politieke thema’s zowel in Argo (latere laureaat als Beste Film), Lincoln enals in Zero Dark Thirty overduidelijk aan bod kwamen, is er dit jaar Niet echt een rode draad terug te vinden in de categorie van beste film.

Enkele opvallende afwezigen bij de genomineerden dit jaar, zijn regisseur Paul Greengrass (Captain Philips) en acteurs Robert Redford (All Is Lost) en Tom Hanks (Captain Phillips). Saving Mr. Banks, momenteel een geprezen kaskraker in de VS met Emma Thompson en Tom Hanks (in de rol van Walt Disney), werd door insiders getipt als een sterke kandidaat, maar viel er nagenoeg integraal naast. Ook van The Butler, beschouwd als waardevol Oscar material, is geen spoor terug te vinden.

De website van de New York Times citeerde Sandra Bullock, eerder winnares voor The Blind Side (2009), in een eerste telefonische reactie op haar nominatie dit jaar als beste actrice in het ruimtevaartdrama Gravity: “I don’t think it ever stops being an absolute thrill, but I do have an immediate leveler. I still have to get up and make lunch for a little person, and pray - please, dear God - that he eats something I put in his lunchbox today.” Van realiteitszin gesproken.

Tot slot nog even goochelen met enkele getallen. Meryl Streep heeft nu haar 18de nominatie op zak (ze won drie keer), terwijl viervoudig Oscarwinnaar en regisseur-scenarioschrijver Woody Allen, nu in de running voor het scenario van Blue Jasmine, aan een totaal van 24 nominaties komt (waarvan 1 als acteur, 7 als regisseur en 16 als scenarist). Martin Scorsese, laureaat met The Departed in 2006), behaalt dit jaar zijn 8ste nominatie als regisseur.

Met The Broken Circle Breakdown zit België intussen aan een totaal van 7 nominaties in de categorie van de buitenlandse film. Behalve de 4 Vlaamse films die tot op heden de nominatielijst haalden, waren er 3 Waalse inzendingen die langs deze weg ook in de geschiedenisboeken zijn terechtgekomen: Paix sur les champs (1970), Le maître de musique (1988) en Farinelli (1994).

Voorts waren er nog 4 Belgische nominaties in de categorie van de beste korte film: Fait d’hiver (2002), Tanghi Argentini (2008), Na Wéwé (2011) en “Dood van een Schaduw” (2013). En om nooit te vergeten: in 1986 won Nicole van Goethem (1941-2000) een Oscar voor haar korte animatiefilm Een Griekse Tragedie, een productie van Cinété.

Nominaties per film

American Hustle (10 nominaties)
1. Film
2. Regisseur: David O. Russell
3. Acteur: Christian Bale
4. Actrice: Amy Adams
5. Mannelijke bijrol: Bradley Cooper
6. Vrouwelijke bijrol: Jennifer Lawrence
7. Origineel scenario: David O. Russell, Eric Warren Singer
8. Montage: Alan Baumgarten, Jack Cassidy, Crispin Struthers
9. Kostuums: Michael Wilkinson
10. Production design, set decoration: Judy Becker, Heather Loeffler

Gravity (10 nominaties)
1. Film
2. Regisseur: Alfonso Cuarón
3. Actrice: Sandra Bullock
4. Cinematografie: Emmanuel Lubezki
5. Montage: Alfonso Cuarón, Mark Sanger
6. Muzikale score: Steven Price
7. Visuele effecten: Neil Corbould, Chris Lawrence, Dave Shirk, Tim Webber
8. Geluidsmontage: Glenn Freemantle
9. Geluidsmixing: Niv Adiri, Christopher Benstead, Skip Lievsay, Chris Munro
10. Production design, set decoration: Andy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woollard)

12 Years a Slave (9 nominaties)
1. Film
2. Regisseur: Steve McQueen
3. Acteur: Chiwetel Ejiofor
4. Mannelijke bijrol: Michael Fassbender
5. Vrouwelijke bijrol: Lupita Nyong’o
6. Scenario gebaseerd op bestaand materiaal: John Ridley
7. Montage: Joe Walker
8. Kostuums: Patricia Norris
9. Production design, set decoration/ Adam Stockhusen, Alice Baker

Captain Phillips (6 nominaties)
1. Film
2. Mannelijke bijrol: Barkhad Abdi
3. Scenario gebaseerd op bestaand material: Billy Ray
4. Montage: Christopher Rouse
5. Geluidsmontage: Oliver Tarney
6. Geluidsmixing: Chris Burdon, Chris Munro, Mike Prestwood Smith, Mark Taylor

Dallas Buyers Club (6 nominaties)
1. Film
2. Acteur: Matthew McConaughey
3. Mannelijke bijrol: Jared Leto
4. Origineel scenario: Craig Borten, Melisa Wallack
5. Montage: John Mac McMurphy, Martin Pensa
6. Make-up en hairstyling: Adruitha Lee, Robin Mathews

Nebraska (6 nominaties)
1. Film
2. Regisseur: Alexander Payne
3. Acteur: Bruce Dern
4. Vrouwelijke bijrol: June Squibb
5. Origineel scenario: Bob Nelson
6. Cinematografie: Phedon Papamichael

Her (5 nominaties)
1. Film
2. Origineel scenario: Spike Jonze)
3. Muzikale score: William Butler, Owen Pallett
4. Filmsong: ‘The Moon Song’; muziek, Karen O.; tekst, Spike Jonze, Karen O.
5. Production design, set decoration: K. K. Barrett , Gene Serdena

The Wolf of Wall Street (5 nominaties)
1. Film
2. Regisseur: Martin Scorsese
3. Acteur: Leonardo DiCaprio
4. Mannelijke bijrol: Jonah Hill
5. Scenario gebaseerd op bestaand materiaal: Terence Winter

Philomena (4 nominaties)
Film
Actrice: Judi Dench
Scenario gebaseerd op bestaand materiaal: Steve Coogan, Jeff Pope
Muzikale score: Alexandre Desplat

Blue Jasmine (3 nominaties)
Actrice: Cate Blanchett
Vrouwelijke bijrol: Sally Hawkins
Origineel scenario: Woody Allen

August: Osage County (2 nominaties)
Actrice: Meryl Streep
Vrouwelijke bijrol: Julia Roberts

Despicable 2 (2 nominaties)
Animatiefilm
Filmsong: ‘Happy’; muziek en tekst, Pharrell Williams

Frozen (2 nominaties)
Animatiefilm
Filmsong: ‘Let It Go’; muziek en tekst, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez

The Great Gatsby (2 nominaties)
Kostuums: Catherine Martin
Production design, set decoration: Catherine Martin, Beverley Dunn

The Hobbit: The Desolation of Smaug (2 nominaties)
Visuele effecten: David Clayton, Joe Letteri, Eric Reynolds, Eric Saindon
Geluidsmixing: Christopher Boyes, Michael Hedges, Tony Johnson, Michael Semanick

Inside Llewyn Davis (2 nominaties)
Cinematografie: Bruno Delbonnel
Geluidsmixing: Peter F. Kurland, Skip Lievsay, Greg Orloff

The Lone Ranger (2 nominaties)
Make-up en hairstyling: Joel Harlow, Gloria Pasqua-Casny
Visuele effecten: Tim Alexander, Gary Brozenich, John Frazier, Edson Williams

Lone Survivor (2 nominaties)
Geluidsmontage: Wylie Stateman
Geluidsmixing: Beau Borders, David Brownlow, Andy Koyama

All Is Lost (1 nominatie)
Geluidsmontage (Steve Boeddeker, Richard Hymns)

Alone Yet Not Alone (1 nominatie)
Filmsong: ‘Alone Yet Not Alone’; muziek, Bruce Broughton; tekst, Dennis Spiegel

Before Midnight (1 nominatie)
Scenario gebaseerd op bestaand materiaal: Julie Delpy, Ethan Hawke, Richard Linklater

The Book Thief (1 nominatie)
Muzikale score: John Williams

The Grandmaster (1 nominatie)
Kostuums: William Chang Suk Ping

The Invisible Woman (1 nominatie)
Kostuums: Michael O’Connor

Iron Man 3 (1 nominatie)
Visuele effecten: Erik Nash, Dan Sudick, Christopher Townsend, Guy Williams

Jackass Presents: Bad Grandpa (1 nominatie)
Make-up en hairstyling: Stephen Prouty

Mandela: Long Walk to Freedom (1 nominatie)
Filmsong: ‘Ordinary Love’; muziek, Adam Clayton, Dale Evans, Paul Hewson, Larry Mullen; tekst, Paul Hewson

The Master (1 nominatie)
Cinematografie (Philippe Le Sourd)

Prisoners (1 nominatie)
Cinematografie (Roger A. Deakins)

Saving Mr. Banks (1 nominatie)
Muzikale score (Thomas Newman)

Star Trek Into Darkness (1 nominatie)
Visuele effecten (Burt Dalton, Ben Grossmann, Roger Guyett, Patrick Tubach)

Nominaties per categorie

Beste film
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
12 Years a Slave
The Wolf of Wall Street

Beste buitenlandse film
The Broken Circle Breakdown (België)
L’image manquante/The Missing Picture (Cambodja)
Jagten/The Hunt (Denemarken)
La grande bellezza/The Great Beauty (Italië)
Omar (Palestina)

Beste animatiefilm
The Croods
Despicable 2
Ernest & Celestine
Frozen
The Wind Rises

Beste regisseur
Alfonso Cuarón (Gravity)
Steve McQueen (12 Years a Slave)
Alexander Payne (Nebraska)
David O. Russell (American Hustle)
Martin Scorsese (The Wolf of Wall Street)

Beste acteur
Christian Bale in American Hustle
Bruce Dern in Nebraska
Leonardo DiCaprio in The Wolf of Wall Street
Chiwetel Ejiofor in 12 Years a Slave
Matthew McConaughey in Dallas Buyers Club

Beste actrice
Amy Adams in American Hustle
Cate Blanchett in Blue Jasmine
Sandra Bullock in Gravity
Judi Dench in Philomena
Meryl Streep in August: Osage County

Beste mannelijke bijrol
Barkhad Abdi in Captain Phillips
Bradley Cooper in American Hustle
Michael Fassbender in 12 Years a Slave
Jonah Hill in The Wolf of Wall Street
Jared Leto in Dallas Buyers Club

Beste vrouwelijke bijrol
Sally Hawkins in Blue Jasmine
Jennifer Lawrence in American Hustle
Lupita Nyong’o in 12 Years a Slave
Julia Roberts in August: Osage County
June Squibb in Nebraska

Beste origineel scenario
Woody Allen (Blue Jasmine)
Craig Borten, Melisa Wallack (Dallas Buyers Club)
Spike Jonze (Her)
Bob Nelson (Nebraska)
David O. Russell, Eric Warren Singer (American Hustle)

Beste scenario, gebaseerd op bestaand materiaal
Steve Coogan, Jeff Pope (Philomena)
Julie Delpy, Ethan Hawke, Richard Linklater (Before Midnight)
Billy Ray (Captain Phillips)
John Ridley (12 Years a Slave)
Terence Winter (The Wolf of Wall Street)

Beste cinematografie
Roger A. Deakins (Prisoners)
Bruno Delbonnel (Inside Llewyn Davis)
Philippe Le Sourd (The Master)
Emmanuel Lubezki (Gravity)
Phedon Papamichael (Nebraska)

Beste montage
Alan Baumgarten, Jack Cassidy, Crispin Struthers (American Hustle)
Alfonso Cuarón, Mark Sanger (Gravity)
John Mac McMurphy, Martin Pensa (Dallas Buyers Club)
Christopher Rouse (Captain Phillips)
Joe Walker (12 Years a Slave)

Beste muzikale score
William Butler, Owen Pallett (Her)
Alexandre Desplat (Philomena)
Thomas Newman (Saving Mr. Banks)
Steven Price (Gravity)
John Williams (The Book Thief)

Beste filmsong
‘Alone Yet Not Alone’; muziek, Bruce Broughton; tekst, Dennis Spiegel (Alone Yet Not Alone)
‘Happy’; muziek en tekst, Pharrell Williams (Despicable 2)
‘Let It Go’; muziek en tekst, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez (Frozen)
‘The Moon Song’; muziek, Karen O.; tekst, Spike Jonze, Karen O. (Her)
‘Ordinary Love’; muziek, Adam Clayton, Dale Evans, Paul Hewson, Larry Mullen; tekst, Paul Hewson (Mandela: Long Walk to Freedom)

Beste kostuums
William Chang Suk Ping (The Grandmaster)
Catherine Martin (The Great Gatsby)
Patricia Norris (12 Years a Slave)
Michael O’Connor (The Invisible Woman)
Michael Wilkinson (American Hustle)

Beste make-up en hairstyling
Joel Harlow, Gloria Pasqua-Casny (The Lone Ranger)
Adruitha Lee, Robin Mathews (Dallas Buyers Club)
Stephen Prouty (Jackass Presents: Bad Grandpa)

Beste visuele effecten
Tim Alexander, Gary Brozenich, John Frazier, Edson Williams (The Lone Ranger)
David Clayton, Joe Letteri, Eric Reynolds, Eric Saindon (The Hobbit: The Desolation of Smaug)
Neil Corbould, Chris Lawrence, Dave Shirk, Tim Webber (Gravity)
Burt Dalton, Ben Grossmann, Roger Guyett, Patrick Tubach (Star Trek Into Darkness)
Erik Nash, Dan Sudick, Christopher Townsend, Guy Williams (Iron Man 3)

Beste geluidsmontage
Steve Boeddeker, Richard Hymns (All Is Lost)
Brent Burge (The Hobbitt: The Desolation of Smaug)
Glenn Freemantle (Gravity)
Wylie Stateman (Lone Survivor)
Oliver Tarney (Captain Phillips)

Beste geluidsmixing
Niv Adiri, Christopher Benstead, Skip Lievsay, Chris Munro (Gravity)
Beau Borders, David Brownlow, Andy Koyama (Lone Survivor)
Christopher Boyes, Michael Hedges, Tony Johnson, Michael Semanick (The Hobbit: The Desolation of Smaug)
Chris Burdon, Chris Munro, Mike Prestwood Smith, Mark Taylor (Captain Phillips)
Peter F. Kurland, Skip Lievsay, Greg Orloff (Inside Llewyn Davis)

Beste production design / set decoration
Production design: Judy Becker; set decoration: Heather Loeffler (American Hustle)
Production design: Andy Nicholson; set decoration: Rosie Goodwin, Joanne Woollard (Gravity)
Production design: Catherine Martin; set decoration: Beverley Dunn (The Great Gatsby)
Production design: K. K. Barrett; set decoration: Gene Serdena (Her)
Production design: Adam Stockhausen; set decoration: Alice Baker (12 Years a Slave)

Beste documentaire
The Act of Killing
Cutie and the Boxer
Dirty Wars
The Square
20 Feet from Stardom

Beste korte documentaire
CaveDigger
Facing Fear
Karama Has No Walls
The Lady in Number 6: Music Saved My Life
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall

Beste korte film
Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)
Avant que de tout perdre (Just Before Losing Everything)
Helium
Pikääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)
The Voorman Problem

Beste korte animatiefilm
Feral
Get a Horse!
Mr. Hublot
Possessions
Room on the Broom

Geschreven door LEO VERSWIJVER
 
onomatopee